Moc MAMY czyli jak aktywnie spędzić czas z dziećmi

Wspólny czas mamy i dzieci to czas wyjątkowy, w którym możecie się świetnie razem bawić. Jako miłośnicy sportu proponujemy, by był to czas spędzony aktywnie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jak spędzić razem popołudnie lub cały dzień z uśmiechem, na luzie i na sportowo.

Zajęcia fitness skierowane do mam i dzieci

Część klubów fitness ma ofercie zajęcia, dedykowane specjalnie dla mam z małymi dziećmi. Warto z nich skorzystaćNiektóre kluby raz na jakiś czas organizują dni otwarte (a te, które tego nie robią, gorąco zachęcamy do takich inicjatyw). To świetna okazja do pokazania szczególnie młodym mamom, że macierzyństwo nie wyklucza nikogo ze świata aktywności.  Gotowe zestawy ćwiczeń, często z dokładnym opisem lub nawet w formie filmów instruktażowych, można znaleźć na wielu fitnessowych lub parentingowych blogach. Są to propozycje o różnym poziomie zaawansowania           i trudności, również dla absolutnie początkujących. To oferta skierowana do tych z Was, które nie  znajdą dedykowanych sobie zajęć w pobliżu lub z innych powodów nie mogą uprawiać aktywności poza domem.

Wspólna wycieczka rowerowa

Mamy troszkę starszych dzieci mogą wybrać się na wycieczkę rowerową. Oczywiście zawsze należy pamiętać, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa: być wyposażonym w kaski i sprawne oświetlenie,  poruszać się po ścieżkach dedykowanych rowerzystom, a przynajmniej – jak najbardziej bezpiecznych da dzieci. Pamiętaj jednak, że prawo o ruchu drogowym postrzega dzieci poniżej 10 r. ż. jako pieszego. W tej sytuacji macie obowiązek jeździć po chodnikach, a nie drogach dla rowerów. Więcej o przepisach ruchu drogowego przeczytasz w jednym z naszych artykułów.

Warto przemyśleć, jak wycieczkę rowerową nieco urozmaicać, gdyż sama jazda może wydać się dziecku nudna.  Można pokusić się o odkrycie jakiejś nowej ciekawej trasy lub też połączyć wyprawę ze zwiedzaniem nowych miejsc albo wizytą w kawiarni.  Ciekawym wyborem jest wyprawa do lasu, który o każdej porze roku jest atrakcyjnym miejscem do obserwacji i wypoczynku. Kontakt z naturą zawsze uspokaja, stabilizuje, sprzyja wyciszeniu i dobremu samopoczuciu. Wycieczkę połączcie z poszukiwaniem leśnych „skarbów”, dostosowanych do pory  roku i okolicy. Mogą to być leśne owoce, kwiaty, grzyby, liście. To doskonała okazja do nauki zasad zachowania w lesie oraz rozmowy      o bezpieczeństwie w takim środowisku. Koniecznie pamiętajcie też o odzieży odpowiedniej na każdą pogodę oraz o zabezpieczeniu się przed komarami i kleszczami.

Rodzinne zawody na bieżni

Jeżeli macie w pobliżu stadion lekkoatletyczny lub chociażby odcinek bieżni (teraz często buduje się je na terenie boisk szkolnych), warto się tam wybrać i urządzić mini zawody.
Proponowane konkurencje to między innymi biegi na różnych dystansach, biegi w workach, skok w dal, rzut piłeczką (jeżeli nie macie w domu piłeczki palantowej, z powodzeniem można wykorzystać taką do tenisa). Fajną konkurencją jest bieg z przeszkodami, gdzie można wykorzystać różne elementy, np. pachołki, które będzie trzeba przeskoczyć/ obiec/ przenieść w inne miejsce.
Przy większej ilości uczestników można zorganizować sztafety, gdzie do udziału możecie zaprosić inne mamy z dziećmi, przyjaciół albo kuzynów.  Dzięki temu, że na bieżni lekkoatletycznej narysowane są konkretne odcinki odmierzające odległości, wyścigi mogą odbywać się na przeróżnych dystansach dostosowanych do wieku i możliwości dzieci. Warto poprosić kogoś o to, by sędziował, był waszym starterem oraz oczywiście robił zdjęcia. Fotorelacja z takiego wydarzenia byłaby na pewno fantastyczną pamiątką i mega wspomnieniem na zimowe wieczory.
Jeśli nie możecie skorzystać z bieżni, podobne zawody można zorganizować nawet na leśnej drodze czy na polanie lub w ogródku, wykorzystując też naturalne elementy krajobrazu np. w biegu przeszkodowym.

Więcej inspiracji i wskazówek znajdziesz w materiale wideo: Sprinty – od tych ćwiczeń zaczynał najszybszy człowiek świata. 

Wasz wspólny rodzinny czas  może też stać się okazją, by zaprzyjaźnić się z bieganiem; wystarczą tylko sportowe buty i wygodna odzież. Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj poradnik dla młodzieży i dorosłych – jak zacząć biegać

W domu również może być  ciekawie!

W przypadku niepogody można spędzić przyjemnie czas w domu. Zajrzyj do naszych propozycji na zabawy domowe w deszczowe dni.
Przygotowaliśmy dla Ciebie również zestaw ćwiczeń do wykonania w domu, z wykorzystaniem piłki ręcznej
Tym, których z aktywności sportowej wyklucza np. stan zdrowia czy kontuzja, proponujemy planszówki. Pod tym linkiem znajdziesz „biathlon” – planszówka do wydrukowania lub nasze quizy z zakresu różnych dziedzin sportu.

Wyzwania taneczne

Mamom lubiącym muzykę i taniec proponujemy wyzwania, będące popularnymi trendami tanecznymi w Internecie, np. na tik-toku, ale też poza nim. 
W sieci można znaleźć mnóstwo układów choreograficznych o różnym stopniu trudności, np. wpisując hasło „zumba dla dzieci” (dla dzieci młodszych) lub korzystając z układów stworzonych przez popularne na świecie grupy wokalno-taneczne.
Najpopularniejsze obecnie są zespoły wywodzące się z koreańskiego nurtu k-popu,  w którym taniec jest równie istotnym elementem scenicznym co muzyka i śpiew.  Wśród znanych grup można znaleźć zarówno girlsbandy (BLACKPINK, TWICE, ITZY, (G)I-DLE), jak i boysbandy (BTS, NCT, EXO, ENHYPEN). Niektóre z nich korzystają z dorobku hip-hopu  i kultury streetdance, jazzu i tańca współczesnego ( np. grupa Dreamcatcher). Będzie super, jeżeli będziecie mieli możliwość nagrania waszych prób.  Za jakiś czas obejrzycie je z szerokim uśmiechem, a nawet łezką wzruszenia  w oku.  

Możecie także wspólnie spróbować swoich sił w piłkarskich trikach, które znajdziecie na naszej platformie w zakładce PIŁKA NOŻNA. To aktywność, która uczy gibkości, dobrej koordynacji i refleksu, ale przede wszystkim jest świetną zabawą.

Oczywiście jest wiele, wiele innych rzeczy, które można robić razem. Wszystko zależy od Waszych preferencji, wieku i liczby dzieci, dysponowania czasem, miejsca, w którym mieszkacie lub do którego możecie dojechać.  Do wyboru są  łyżwy/rolki/wrotki, wyprawa na basen lub do parku wodnego, gry zespołowe, jeśli dysponujecie grupą innych mam z dziećmi (piłka nożna, ręczna, koszykówka, siatkówka), inne aktywności pod dachem w razie niepogody (bilard, kręgle, dart). 

Bez względu na to, którą formę aktywności  wybierzecie, najważniejszym aspektem jest, żeby spędzić ten czas RAZEM z dzieckiem czy dziećmi. Wspólne momenty i wspólne radości to najcenniejszy kapitał na przyszłość. Jeżeli podejdziecie do tematu na luzie i z uśmiechem, dobra zabawa i cudowne wspomnienia gwarantowane! 

Może już dzisiaj rozpocznie się Wasza nowa wspólna sportowa przygoda, która zostanie z Wami na dłużej?

Udostępnij artykuł

;