Gry i zabawy terenowe z różnych zakątków świata

Lato to idealny czas na gry i zabawy terenowe. Dzięki nim możemy aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu z rodziną lub znajomymi i świetnie się przy tym bawić. Nasz ekspert, psycholog sportowy Grzegorz Więcław przygotował trzy propozycje gier pochodzących z różnych zakątków świata, które w Polsce nie są tak popularne. Możecie w nie grać w parku, ogrodzie, na plaży podczas letniego wypoczynku czy na wakacyjnym obozie z przyjaciółmi. 

Do ćwiczeń przygotuj:
  • Zestaw do gry w Mölkky, Krokieta i Petankę
  • Fragment wolnej, płaskiej przestrzeni w parku, ogrodzie czy plaży
  • Minimum 2 osoby do gry w każdą z propozycji gier i zabaw

Mölkky to gra plenerowa, która sprawdza się w każdych warunkach i w każdym towarzystwie. Pochodzi z Finlandii, gdzie jest powszechnie znana i lubiana. Każda fińska rodzina ma co najmniej jeden zestaw do gry, a fińscy nauczyciele WF i wychowawcy korzystają z niej podczas lekcji lub zajęć rekreacyjnych. W Polsce mölkky  nazywamy często "fińskimi kręglami", bo gra polega na umiejętnym zbijaniu drewnianych palików przypominających kręgle. Do zagrania potrzebujemy 12 ponumerowanych drewnianych palików i jeden drewniany zbijak. Szczegóły gry i jej zasady opowiedzieli nasi eksperci w poniższym materiale video.

Krokiet to gra uprawiana głównie w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Polega na jak najszybszym przetoczeniu kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka z jednej linii końcowej boiska na drugą i z powrotem. Gra ta była niezwykle popularna w XIX wieku. Została wówczas opisana także w powieści Przygody Alicji w Krainie Czarów. 1900 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Krokiet został jednorazowo wpisany do programu Igrzysk jako sport olimpijski.

Petanka to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. W Polsce bardziej znana jako bule lub gra w kule. Gra ta staje się coraz popularniejsza dzięki temu, że może w nią grać praktycznie każdy bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Jedyne czego potrzebujemy do petanki do zestaw buli oraz teren z miękką nawierzchnią jak trawa czy plaża. 

Materiał pomógł stworzyć
Grzegorz Więcław

psycholog, certyfikowany psycholog sportu z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Na co dzień współpracuje z zawodnikami i trenerami, m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Udostępnij wideo Instruktaż

;