Jak pływać bezpiecznie w otwartym zbiorniku wodnym?

Latem zabawy w jeziorze czy morzu, to czysta przyjemność. Warto z tego korzystać! Tego typu aktywność pomaga nam się zrelaksować i zachować zdrowie. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed wejściem do wody.

Co roku jest to samo – wraz z końcem wakacji media podają smutne statystyki dotyczące wypadków w otwartych zbiornikach wodnych. Wielu z tych tragedii można byłoby uniknąć, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dlatego nie rezygnuj z wakacyjnych aktywności. Zamiast tego, stosuj się do poniższych zasad.

Jak pływać bezpiecznie – ogólne zasady

Najbardziej uniwersalną zasadą jest pływanie wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Jednak to nie gwarantuje jeszcze 100 proc. bezpieczeństwa. Ponadto:

  • Nie wchodź do wody od razu po posiłku, szczególnie dużym, obciążającym żołądek.
  • Nie wchodź też do wody od razu po długim przebywaniu na słońcu. Staraj się wcześniej nieco schłodzić ciało, np. pod prysznicem.
  • Bezwzględnie stosuj się do zakazu wchodzenia do wody.
  • W otwartych zbiornikach wodnych głębokość bywa zaskakująco zmienna. W jednym miejscu czujesz grunt pod stopami, a 2-3 metry dalej – już nie. Nawet więc jeśli nie wypływasz daleko od brzegu, zachowuj czujność.
  • Jeśli źle się poczujesz – nie czekaj, od razu wyjdź na brzeg.
  • Nie pływaj w rzece z racji na niebezpieczne prądy. Pamiętaj również o prądzie wstecznym. Występuje on w zbiornikach morskich, szczególnie przy falochronach. Unikaj więc pływania w ich pobliżu.
  • Unikaj pływania w mocno zarośniętych miejscach (dotyczy to głównie jezior). Nagłe zaplątanie nogi może skutkować paniką i niemożnością wypłynięcia.
  • Zwracaj też uwagę na zachowanie innych osób. Reaguj, gdy widzisz np. plażowiczów wrzucających do wody butelki lub inne przedmioty, od których można się zranić.
  • Nie podejmuj samodzielnie akcji ratowniczych. Od tego są ratownicy!

Bezpieczne pływanie z dziećmi

Oprócz powyższych zasad, warto pamiętać dodatkowo o tym, jak zachowywać się nad wodą z dziećmi. Przede wszystkim nie spuszczaj pociechy z oczu ani na moment. Czasem naprawdę wystarczą sekundy, aby wydarzyła się tragedia. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Nie pozwalaj dzieciom pływać samotnie, szczególnie w morzu. Jeśli masz pod opieką nastolatka, ustalcie, dokąd najdalej może odpłynąć. Cały czas jednak obserwuj dziecko.
  • Gdy widzisz, że skóra Twojego dziecka staje się sina, a ciało zaczyna drżeć – wyciągnij je z wody i szybko okryj suchym ręcznikiem lub kocem.
  • Ne spuszczaj z oczu dzieci, które bawią się przy brzegu. Nie masz pewności bowiem, czy któreś z nich zaraz nie wskoczy do wody.
  • Trzymaj się wyznaczonych stref kąpielowych, przy których czuwa ratownik.
  • Skoki do wody są fajne, jednak wcześniej sprawdź, czy w danym miejscu jest wystarczająco głęboko.
  • Wypoczywając nad morzem, zrezygnuj z pływania na materacu.

Co robić w niepokojącej sytuacji?

Wychłodzenie organizmu – charakteryzuje je sina skóra, sine usta, drżenie ciała. Gdy tylko to zauważysz, wyjdź z wody i okryj ciało suchym ręcznikiem lub kocem.

Kurcz mięśnia – zachowaj spokój i spróbuj lekko rozciągać mięsień.

Wyczerpanie organizmu – jeśli czujesz, że nie masz siły płynąć, a od brzegu dzieli Cię duża odległość, również spróbuj zachować spokój. Połóż się na wodzie i w ten sposób chwilę odpocznij.

Prąd wsteczny – bardzo niebezpieczne zjawisko, które możemy spotkać w akwenach morskich. Jest to niestety jedno z najczęstszych powodów utonięć. Najlepiej jest zatem robić wszystko, aby uniknąć porwania przez prąd wsteczny. Jedyną opcją na ratunek, jest próba płynięcia równolegle do brzegu i tym samym wydostanie się z prądu. Próba walki z nim może okazać się bardzo wyczerpująca i tym samym – nieskuteczna.

W każdej sytuacji, jeśli to tylko możliwe – nie wahaj się korzystać z pomocy osób, które są blisko Ciebie.

Udostępnij artykuł

;