Pomysł na świąteczny prezent? Prezentujemy książki dla pasjonatów sportu!

Twoi bliscy interesują się sportem i zastanawiasz się, co takim osobom sprezentować na Święta? Doskonałym, uniwersalnym i jednocześnie zawsze trafionym pomysłem będzie książka o tematyce sportowej. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas propozycjami!

Książki o tematyce sportowej mają to do siebie, że dla osób lubiących aktywność fizyczną niemal zawsze są trafionym podarunkiem. Można odnaleźć w nich źródło motywacji, poznać kulisy różnych wydarzeń, czy dowiedzieć się czegoś zaskakującego na temat swojego idola.

O zaletach książek można byłoby pisać jeszcze długo. A o tych, które traktują o sporcie, pewnie jeszcze dłużej - niewiele jest innych prezentów, dających tyle radości. Tylko jak wybrać odpowiednią lekturę dla osoby, którą chcemy obdarować? To niełatwe zadanie, dlatego postanowiliśmy je Wam nieco ułatwić i przygotowaliśmy po 3 propozycje w zależności od wieku czytelnika.

KSIĄŻKI DLA DZIECI W WIEKU 7-10 LAT

1. „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”, Yvette Żółtowska-Darska

Chyba każde dziecko wie kim jest Cristiano Ronaldo. I bez względu na to, czy jest się jego fanem, czy nie, trzeba przyznać jedno – to wybitny sportowiec, którego historię warto poznać. Książka autorstwa polskiej dziennikarki Yvette Żółtowskiej-Darskiej jest skierowana do najmłodszych czytelników. Odpowiedni język, wyjaśnienia, sposób konstruowania historii – wszystko dostosowane jest tak, by młody czytelnik nie miał problemów z płynnym pochłanianiem kolejnych stron. A na nich można dowiedzieć się nie tylko o sportowych wyczynach Ronaldo, ale także wiele o jego dzieciństwie, marzeniach, problemach, z którymi zmagają się na co dzień dzieciaki na całym świecie i decyzjach, jakie w swoim życiu podejmował. A co w sytuacji, gdy chcemy obdarować fana FC Barcelony? Zawsze możemy sięgnąć po inną książkę autorki, np. „Messi. Chłopiec, który stał się piłkarską legendą”.

2. „Błyszczący sterowiec. Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie”, Katarzyna Deberny, Katarzyna Płoszaj, Wiesław Firek

„Błyszczący sterowiec” to wyjątkowa lektura dla dzieci. Udział w jej powstaniu mieli uczniowie szkół podstawowych, plastycznie interpretując wiesz „Oda do Sportu”, którego autorem jest Pierre de Coubertin.

A kim jest sam, tytułowy bohater? To żyjący na przełomie XIX i XX w. historyk, pedagog, a także założyciel i drugi przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nazywany ojcem nowożytnego ruchu olimpijskiego. Sama książka to zbiór myśli i przemyśleń Coubertina na temat sportu, obranych w sposób przystępny i niezwykle ciekawy. Stanowi kompendium wiedzy na temat historii sportu. Lektura okraszona jest pięknymi ilustracjami, nierzadko także o zabarwieniu humorystycznym.

3. „Do przerwy 0:1”, Adam Bahdaj

W zestawieniu dla najmłodszych nie mogło zabraknąć tej propozycji. To fakt, że od pierwszego wydania „Do przerwy 0:1” minęło już przeszło pół wieku, jednak wciąż jest doskonałą lekturą dla młodych pasjonatów sportu. I chociaż w książce tematem przewodnim jest piłka nożna, przygody Paragona i jego paczki powinny przypaść do gustu nie tylko pasjonatom futbolu. To książka, która może zachęcić młodego czytelnika do sięgania po kolejne pozycje, gdyż nie brakuje w niej humoru, pasji, ciekawych przygód i emocji. A fakt, że powstała w latach 50. XX wieku w żaden sposób nie umniejsza jej atrakcyjności.


MŁODZIEŻ W WIEKU 11-17 LAT

1. „Mecze mojego życia”, Zbigniew Boniek, Janusz Basałaj

Tak, jak współcześnie wizytówką polskiej piłki na świecie jest Robert Lewandowski, tak kilkadziesiąt lat temu podobny status miał Zbigniew Boniek. Przez lata uznawany za najwybitniejszego piłkarza w historii Polski, Zbigniew Boniek wraz z Januszem Basałajem prezentuje wspomnienia swojej kariery i najważniejszych wydarzeń. Obecny prezes PZPN zdecydowanie należy do tych osób, które mają o czym opowiadać po latach spędzonych na międzynarodowych arenach. Dlatego ta książka to bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy lubią piłkę nożną i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o kulisach meczów i kariery popularnego „Zibiego”.

2. „Petarda. Historie z młotem w tle”, Paweł Fajdek, Paweł Hochstim, Paweł Skraba

Jeżeli za pisanie książki zabiera się rekordzista Polski i 4-krotny mistrz świata, który na dodatek jest osobą niezwykle interesującą, pełną poczucia humoru i mającą dość… niecodzienne przygody, to taka lektura musi być wciągająca. Wszak nie każdy mistrz świata potrafi zostawić swój medal w taksówce. „Petarda. Historie z młotem w tle” to nie tylko książka o Pawle Fajdku, jego sukcesach i karierze sportowej, ale także wciągająca lektura ze względu na styl w jaki została napisana, humor głównego bohatera i ciekawe anegdoty, jakie przytacza. To nie jest kolejna pozycja o nieustannie umartwiającym się ascecie poświęcającym wszystko, co ma dla osiągnięcia sukcesu i zbudowania sobie pomnika za życia. Chociaż mamy do czynienia z wielkim mistrzem, z tej lektury wyłania się obraz Pawła Fajdka jako barwnego człowieka, którego mielibyśmy ochotę poznać osobiście. I to powinno przypaść do gustu czytelnikowi.

3. „9.58”, Usain Bolt

Książka Usaina Bolta powinna spotkać się z zainteresowaniem nawet młodszych czytelników. Wszystko za sprawą dość przystępnej formy, dużej liczby ilustracji oraz ciekawych historii, jakie można znaleźć w książce „9,58”. Historia opowiada nie tylko o sportowych dokonaniach najlepszego sprintera, ale także pokazuje go z perspektywy znajomych, przyjaciół, rodziny czy nauczycieli. Nie brakuje w niej także wspomnień z dzieciństwa i rodzinnych stron Usaina Bolta. Spora liczba fotografii będzie dodatkową atrakcją dla młodszych osób. To jedna z tych książek, które są uniwersalne bez względu na wiek czy zainteresowania czytelnika.

 

MŁODZIEŻ STARSZA I DOROŚLI

1. „Chicago Bulls, Krew na rogach”, Roland Lazenby

Nieco starsi czytelnicy będą pamiętali pewnie, że w latach 90. XX w. drużyna Chicago Bulls była jedną z najpopularniejszych na świece bez podziału na dyscypliny. Nawet, jeśli ktoś nie był osobiście świadkiem dominacji byków z Chicago w NBA, to o takich legendach, jak Michael Jordan, Scottie Pippen czy Denis Rodman słyszał pewnie każdy fan sportu. A tego pierwszego zapewne pamięta dodatkowo z filmu „Kosmiczny mecz”, z lat dziecięcych. Co więcej, w tym roku na Netflixie pojawił się serial poświęcony prawdopodobnie najlepszej drużynie w historii NBA, pt. „Ostatni taniec”. W takich okolicznościach, książka „Chicago Bulls, Krew na rogach”, pokazująca kulisy ostatniego mistrzowskiego sezonu tej drużyny w legendarnym składzie, jest prezentem nie tylko ciekawym, ale także będącym na czasie. Tę pozycję docenią wszyscy fani koszykówki, ale z pewnością z chęcią sięgną po nią także miłośnicy innych dyscyplin.

2. Książki z serii „Igrzyska lekkoatletów” Daniel Grinberg, Adam Parczewski

Ta (póki co) trzytomowa seria, to lektura obowiązkowa dla każdego fana lekkoatletyki, szczególnie okresu nowożytnego. Autorzy z reporterską starannością opisują sportowe wydarzenia, które na zawsze wyryły się na kartach historii. Obalają mity i przekłamania. Przekazują dziesiątki ciekawostek i anegdot. A żeby tego było mało, książki są zilustrowane dużą liczbą archiwalnych zdjęć, dotychczas nigdzie niepublikowanych.

Grinberg i Parczewski planują wydać łącznie 30 tomów. Biorąc pod uwagę, że każda z już istniejących ma ponad 200 stron, panów czeka ogrom pracy. Mimo wszystko warto czekać, a w międzyczasie delektować się lekturą trzech wydanych części.

3. „Bez maski. Tyson Fury. Autobiografia”, Tyson Fury

To książka, w której nie brakuje ani czasami zabawnych historii, ani osobistych tragedii. Tyson Fury to postać kontrowersyjna, dość barwna, a jego historia opowiedziana w książce „Bez maski” tłumaczy wiele sytuacji i wydarzeń z jego sportowej kariery. W świecie boksu wyróżnia się nie tylko sportowymi osiągnięciami, ale także niecodziennymi zachowaniami, czasami nieczystymi zagrywkami i umiejętnością wywoływania skandali przy niemal każdej okazji. Jednak historia opowiedziana w książce pokazuje zupełnie innego człowieka. Z jednej strony mamy zabawnego, zadziornego i silnego sportowca, z drugiej wrażliwego, ale także czasami słabego, ulegającego nałogom, zagubionego człowieka. Takie historie czyta się z dużym zainteresowaniem, pochłaniając stronę po stronie. Zdaniem wielu krytyków, jest to jedna z najlepszych sportowych autobiografii.

Udostępnij artykuł

;