logo

Wiosenne aktywności, czyli jak wybudzić się z zimowego snu

Są osoby, które trenują wytrwale przez cały rok. Są i też takie, które motywują się do wzmożonej aktywności dopiero wraz z nadejściem wiosny. Należysz do tej drugiej grupy? Zajrzyj więc do naszego poradnika. Znajdziesz tu wskazówki, które pomogą całej Waszej rodzinie bezpiecznie i zdrowo wybudzić się z zimowego snu.

Cieplejsze i dłuższe dni wręcz zachęcają do aktywności. Dodatkowo pierwsze dni wiosny bardzo często wywołują wśród dorosłych poczucie, że to ostatni moment, aby wrócić do formy i tym samym zmieścić się w letnie ubrania. I dobrze! Niech to, że nie uprawialiście sportu w ostatnich miesiącach lub robiliście to nieregularnie, nie wywołuje w Was wyrzutów sumienia. Wciąż nie jest za późno, by ruszyć się z przysłowiowego fotela. Grunt, aby robić to rozsądnie. Na co warto zwrócić uwagę podczas powrotu do treningów?

Daj sobie czas

Twoja forma może nieco odbiegać od tej sprzed kilku miesięcy. Dlatego wszelkie aktywności wdrażaj stopniowo, z zachowaniem umiarkowanej intensywności. Nie jest to zatem czas na szybkie bieganie, bądź bicie rekordów na basenie. Daj swojemu organizmowi czas na to, aby ponownie oswoił się z wysiłkiem. Sprawdzą się więc spokojne treningi, jak np. swobodna wycieczka rowerowa. Jeśli planujesz np. ponownie wdrożyć ćwiczenia wzmacniające, również wybierz takie, które będą dostosowane do Twojej obecnej kondycji.

Pamiętaj też, aby dać sobie czas na regenerację i zrezygnuj z codziennych treningów. 2-3 razy w tygodniu, to optymalna częstotliwość na początek.

Postaw na sen

Odpowiednio dawkowany sen to najlepszy sposób na regenerację. Pomaga organizmowi szybciej dojść do równowagi po ćwiczeniach, ale także zmniejsza ryzyko zachorowań. To szczególnie ważne właśnie podczas wiosennego przesilenia.

Staraj się więc zadbać nie tylko o długość snu, ale także o jego jakość. Zrezygnuj z picia kawy w późnych godzinach. Wieczorem odłóż też komputer i smartfon, a jeśli masz możliwość – sięgnij po uspokajającą lekturę.

Głęboki sen może zaburzać także wieczorna aktywność. Jeśli masz możliwość zatem, ćwicz rano lub w ciągu dnia.

Jakie aktywności wiosną?

Każdy sport jest dobry, o ile przenosi Ci radość i satysfakcję. Warto jednak w tym czasie zacząć korzystać z wiosennych promieni słonecznych, a zatem postawić m.in. na outdoorowe aktywności. Oczywiste wydają się więc takie sporty, jak bieganie, jazda rowerem, jazda na rolkach. Ale może chcesz ze swoją rodziną wypróbować czegoś nowego?

Obecny rynek sportowy oferuje całą gamę możliwości: jazda konna, spływy kajakowe, badminton, czy chociażby joga w plenerze. Możecie także po prostu zabrać plecaki i ruszyć na spacer po lesie.

Ubierz się odpowiednio do warunków pogodowych

Wiosenna pogoda potrafi być zdradliwa. Słońce przyjemnie grzeje, ale chłodny wiatr potrafi zagonić nas niespodziewanie do łóżka. Niestety trudno tu o uniwersalną radę na to, jak dobrać strój, który w pełni uchroni Cię przed zachorowaniem.

Na pewno warto mieć pod ręką jeszcze lekką czapkę, komin na szyję i kurtkę wiatrówkę. Nie ma co się także przegrzewać. Ciepły sweter lub polar niekoniecznie się sprawdzi, ale już lekka bluza z długim rękawem i cienka kurtka może być dobrym rozwiązaniem przy +10 stopniach. Te same zasady dotyczą ubioru Twojego dziecka.

Podsumowując, wiosna to naprawdę świetny czas na powrót do rodzinnych, ale też i indywidualnych aktywności. Warto pamiętać jednak, że nieco rozleniwiony, ale i zmęczony zimnymi miesiącami organizm, wymaga szczególnej ochrony. Dlatego bez względu na to, jaki sport wybierzesz, zachowaj cierpliwość. Przy mądrym wdrażaniu aktywności forma przyjdzie szybciej, niż możesz się spodziewać.

Udostępnij artykuł

;