logo

Sezon na hulajnogi czas zacząć! Jaką kupić? Jak jeździć?

Hulajnogi zawładnęły miastami. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tą aktywnością, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz tu informacje dotyczące tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi oraz jakimi zasadami warto się kierować podczas jazdy.

Ogólna dostępność hulajnóg i absolutny szał na nie, to dobra informacja. Wszak dzięki nim więcej czasu spędzamy na zewnątrz, więcej się ruszamy, ale również odblokowujemy zatłoczone jezdnie.

Z drugiej jednak strony hulajnogi to także istna zmora mieszkańców miast. Użytkownicy poruszają się niezgodnie z zasadami ruchu drogowego, narażając siebie oraz innych na kraksę. Dotyczy to nie tylko osób korzystających z hulajnóg elektrycznych, ale również wersji tradycyjnych. W tym dotyczy to także rodziców z dziećmi. Zanim jednak przejdziemy do kwestii samej jazdy, chcielibyśmy przybliżyć ci rodzaje hulajnóg i tym samym pomóc w zakupie tej idealnej dla ciebie i twojej rodziny.

Hulajnoga trójkołowa

To opcja dla najmłodszych użytkowników. Dwa kółka z przodu pomagają zachować równowagę i cieszyć się w pełni z jazdy. Modele tego typu są zwykle dosyć proste, nie posiadają szczególnych rozwiązań technologicznych. Jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy sprzęt ten jest solidny i dopasowany do wzrostu dziecka.

Nie mniej ważna sprawa – wygląd. Dla malucha istotny jest kolor, ewentualne dekoracje w postaci wizerunku ulubionego bohatera bajek. Pozwól dziecku więc wybrać hulajnogę dla siebie.

Hulajnoga rekreacyjna

Najbardziej popularny i uniwersalny rodzaj hulajnóg. Dobrze sprawdza się w mieście, do przemieszczania się wzdłuż niewielkich odległości. Są one doskonałe dla większości osób, które po prostu chcą się poruszać. Pomagają także szybko przemieścić się np. na trasie dom-szkoła lub praca.

Hulajnogi tego typu są zwykle bardzo lekkie kompaktowe – możesz je bez trudu złożyć i wejść z nimi do biura lub sklepu.

Kupując taką hulajnogę, warto zwrócić uwagę na solidność wykonania, względnie szeroki podest (wygoda) oraz wielkość kół. Małe koła mają zazwyczaj średnicę 100, 120, 125 lub 145 mm. Duże – 180, 200 lub 230 mm. Im większe, tym łatwiej rozwinąć dużą prędkość. Jednak taka hulajnoga będzie również mniej zwrotna i cięższa. Niezbyt polecana dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z hulajnogą lub korzystają z niej rekreacyjnie. Świetna zatem jako narzędzie służące do rodzinnej aktywności.

Hulajnoga wyczynowa

Taka hulajnoga wybierana jest zazwyczaj przez osoby, które chcą „pobawić” się w sposób bardziej zaawansowany. Pozwala ona bowiem na wykonywanie różnego rodzaju trików i ewolucji. Taka hulajnoga będzie zatem bardziej wytrzymała – od kółek aż po kierownicę.

Charakteryzuje je również mała kierownica, małe koła, stosunkowo niska waga i efektywne hamulce. To wszystko zapewnia bardzo dużą zwrotność.

Minus? Taka hulajnoga nie da ci komfortu podczas przemieszczania się na dłuższych, prostych odcinkach.

Hulajnoga elektryczna

Hulajnogi elektryczne chyba na dobre zagościły w miastach. Pomagają nam przemieszczać się z punktu A do B, uniknąć korków, a przy tym nie wymagają od nas dużej kondycji. Świetne rozwiązanie dla osób, które chcą sprawnie i tanio dojechać do pracy lub szkoły, uniezależniając się od środków komunikacji.

Tego typu hulajnogi mają duże koła, szeroki podest, dobre hamulce. Waga pozwala także w razie potrzeby wnieść ją do autobusu lub samochodu. Minusem jest oczywiście konieczność ładowania.

To, jaką hulajnogę kupić – pozostawiamy tobie. Każda z nich ma bowiem swoje plusy i minusy. Grunt zatem, aby była dopasowana do twoich potrzeb.

Zasady korzystania z hulajnogi

Niemniej ważną kwestią jest to, w jaki sposób poruszać się na hulajnodze – tak, aby było bezpiecznie, komfortowo i zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

  1. Jeśli korzystasz z hulajnogi elektrycznej lub masz chęć poćwiczyć triki na hulajnodze wyczynowej – nie zapominaj o kasku!
  2. Osoby korzystające z hulajnogi elektrycznej są zobowiązane do korzystania z drogi dla rowerów (jeśli jest) z prędkością maksymalną 20 km/h lub jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Można jeździć chodnikiem tylko w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów. W tej sytuacji użytkownik hulajnogi powinien zachować szczególną ostrożność – ustępować pierwszeństwa pieszym, jak również poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego.
  3. Dziecko do 10 roku życia jest traktowane jako pieszy, a zatem nie powinno ono korzystać z drogi dla rowerów. Niepełnoletni (powyżej 10 r.ż. powinny mieć przy sobie kartę rowerową – dotyczy to użytkowników hulajnóg elektrycznych).
  4. Jeśli chcesz pojeździć na hulajnodze z małym dzieckiem, wybierz mało zatłoczone alejki. Unikaj raczej ciągów pieszo-rowerowych. Te mogą być dla maluszka mało bezpieczne.
  5. Pamiętaj zawsze o odblaskowych elementach odzieży.
  6. Jeśli brakuje chodnika i musisz przemieścić się z małym dzieckiem wzdłuż jezdni – zajdźcie z hulajnóg i poruszajcie się lewą stroną drogi. Dodatkowo to ty (osoba dorosła) powinna być bliżej samochodów (dziecko z lewej strony).
  7. Regularnie sprawdzaj stan techniczny hulajnogi i pamiętaj o serwisowaniu sprzętu.

Udostępnij artykuł

;