Jaki prezent dla małego i dużego sportowca?

Zakup świątecznego prezentu dopiero przed Tobą? Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym podpowiadamy, co warto sprawić zarówno małemu, jak i dużemu sportowcowi. Oto 12 propozycji na prezenty, z podziałem na ich zakres cenowy i wiek obdarowywanego.


Prezenty dla dzieci w wieku 2-6 lat

Zestaw do rozwijania równowagi dla dzieci
Produkt tego typu to nic innego, jak zestaw belek i dodatkowych elementów (np. w kształcie zwierzątek), które można dowolnie ze sobą łączyć i tym samym konstruować własne trasy. Dziecko chodzi po nich, próbując zachować równowagę. 

Dodatkowe elementy pobudzają również wyobraźnię. Maluch bowiem tworząc drogę do pokonania, może także wymyślać własne historie. 

Prezent ten zatem będzie wpływał na dziecięcą motorykę, ale da również wiele radości! Dodatkowo zestaw można rozłożyć wewnątrz pokoju. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na jakość produktu. Belki po połączeniu nie mogą się bowiem rozpadać. Chodzi wszak o bezpieczeństwo malucha.

Cena: od 200 do 300 zł.

Hulajnoga
Jazda na hulajnodze kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, wzmacnia ciało i pomaga zachować prosty kręgosłup. 

Obecnie można w sklepach znaleźć zarówno hulajnogi na dwóch, jak i na trzech kółkach. Te ostatnie przeznaczone są dla maluszków. Ważne, aby nie kupować hulajnogi na wyrost. Za duża może bowiem zniechęcić dziecko do jazdy. 

Cena: od 90 do 230 zł.

Piłka do skakania
Ten przedmiot maluchy wręcz uwielbiają! Piłka do skakania pomaga spożytkować energię, a przy tym ćwiczy równowagę.

Dla najmłodszych dostępne są opcje z rączką, które ułatwiają użytkowanie.

Cena: od 35 do 60 zł.

Prezent dla dziecka w wieku 6-10 lat

Rower
Rower to właściwie świetny prezent dla każdego, bez względu na to, ile ma lat. Jednak pociecha w wieku szkolnym przesiada się już na duży dwukołowiec, zbliżony pod względem funkcjonalności do tego, którym jeździ rodzic. 

Sprzęt tego typu pozwala już zabrać dziecko na wspólną, dłuższą wycieczkę. Jeśli nie leży śnieg i jest sucho, w krótkie trasy można się wybrać nawet zimą. 

Pamiętaj, aby rower był dostosowany do wzrostu dziecka. Jeśli możesz, unikaj kupowania przez internet. Na początek warto wybrać się do stacjonarnego sklepu rowerowego, by dobrać odpowiedni sprzęt Ideałem byłoby, gdyby dziecko mogło się na takim rowerze testowo przejechać (ale zrozumiałe jest też, że chcesz zrobić mu niespodziankę dopiero w dniu Wigilii).\

Cena: od 600 zł w górę.

Łyżwy 
Łyżwy są o tyle świetnym prezentem, że dziecko, aby się nim cieszyć, nie musi czekać do wiosny. Warto jednak wybrać się z dzieckiem na lodowisko przed zakupem produktu i sprawdzić tym samym, czy tego typu aktywność w ogóle mu odpowiada.

Jeśli tak, możemy przystąpić do zakupów. Rozmiar łyżew powinien odpowiadać rozmiarowi butów, w jakich pociecha chodzi na co dzień. A zatem powinny one być w sam raz. Obecne modele jednak są regulowane, a więc „rosną” wraz z dzieckiem.

Dobrze, jeśli łyżwy mają zapięcie na klamry. Pozwala to na szybkie dopasowanie buta do stopy. Wnętrze powinno być komfortowe, stosunkowo miękkie. Sama cholewka, szczególnie tył, ma być względnie sztywna. Pozwala to bowiem na utrzymanie stawu skokowego. 

Cena: od 100 do 200 zł.

Rzutki
Prezent prosty, za to niesie tak wiele radości! Przy tym pomaga kształtować koordynację wzrokowo-ruchową, skupienie, sprawność grafomotoryczną (szczególnie przydatne w wieku wczesnoszkolnym, gdy dziecko uczy się sprawnie pisać).

Jakie rzutki na prezent kupić? To właściwie kwestia indywidualna. Grunt, aby produkt był dobrej jakości, wykonany z porządnych materiałów.

Ceny: od 40 do 120 zł

Prezent dla dziecka w wieku 10-16 lat

Rolki
Zmieniają się czasy, ale rolki są ciągle na topie! Jednak modyfikacji ulegają technologie i materiały, z których są wykonane.

Jakie rolki dla dziecka wybrać? To zależy od wieku i umiejętności. Im większe kółka, tym gorsza przyczepność i zwrotność. Są również twardsze. Za to oferują one większą szybkość. Dla młodszego dziecka i takiego, który dopiero rozpoczyna przygodę z rolkami, warto wybrać więc mniejsze koła. 

Na szybkość i płynność jazdy wpływają także łożyska. Te oznaczone są symbolami ABEC, ILQ lub SG, towarzyszą im także liczby. Im większa wartość, tym lepsze parametry.

Sama cholewa rolek jest oczywiście sztywna, jednak warto zwrócić uwagę na wnętrze, tzw. skarpetę. Powinna być miękka, dobrze wykończona. Długość rolek powinna być dostosowana do rozmiaru stopy dziecka. Nie należy kupować rolek na wyrost. 

Cena: od 100 do 350 zł

Slackline
Uniwersalny, a przy tym nieoczywisty prezent. Slackline ćwiczy równowagę, koncentrację, świadomość własnego ciała. A przy tym pomaga wzmacniać mięśnie głębokie. 

Dodatkową zaletą produktu jest łatwość montażu, ale również to, iż po złożeniu zajmuje bardzo niewiele przestrzeni. Ponadto ze slackline może korzystać cała rodzina!

Cena: 100-150 zł

Personalizowany bidon
Prezent idealny dla aktywnego dziecka – bez względu na wiek. Taki bidon pociecha może zabrać na trening lub do szkoły. Ważne jednak, aby to, co się na nim pojawi, było zgodne z gustem i zainteresowaniami dziecka.

Prezent dla aktywnych rodziców

Zegarek sportowy
Bez względu na to, jaki sport uprawia osoba, którą chcemy obdarować, z radością przyjmie ona prezent w postaci sportowego zegarka.

Nie trzeba wybierać od razu zaawansowanych technologii. Często wystarczy po prostu pomiar tętna  i możliwość połączenia się ze smartfonem. Dzięki aplikacji można szacować np. liczbę pokonanych kroków lub spalonych kalorii.

Im wyższy model zegarka, tym więcej oferuje funkcji i to w oderwaniu od dodatkowych sprzętów, jak telefon. Nie sposób wymienić wszystkich, obecnie dostępnych opcji. Jeśli dysponujesz większą ilością gotówki, spróbuj dobrać zegarek pod konkretne potrzeby przyszłego użytkownika. Część modeli jest np. przygotowanych z myślą głównie pod kątem biegaczy, osób chodzących na siłownię lub też fanów górskich wypraw. 

Ceny: od 130 zł do kilku tysięcy.

Sportowe słuchawki
Sportowe słuchawki są zwykle bardziej odporne na wilgoć i lepiej trzymają się uszu. Osoby aktywne chętnie również wybierają słuchawki bezprzewodowe. Ich minusem jest konieczność ładowania, jednak wygoda ich użytkowania jest nieporównywalna, względem modeli tradycyjnych.

Jakie słuchawki sportowe wybrać? Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Dobre słuchawki można już bowiem kupić za ok. 100 zł. Za wyższe modele zapłacisz nawet 500 zł. Zanim więc wybierzesz sprzęt, zapoznaj się z opiniami w internecie. 

Książka
Obecnie księgarnie obfitują w książki sportowe – zarówno biografie, jak i poradniki motywacyjne, psychologiczne. Nierzadko można trafić również na ciekawe albumy. To, jaką książkę kupić, zależy więc od preferencji samego obdarowywanego.

Podsumowanie

Jak zapewne łatwo zauważyć, powyższy podział na wiek, jest orientacyjny. Wszak rolki lub slackline mogą ucieszyć zarówno dziesięciolatka, jak i osobę dorosłą. Zanim więc kupisz prezent, spróbuj rozeznać się w potrzebach osoby, którą chcesz nim obdarować. 

A jeśli nawet podarunek okaże się nietrafiony – nie przejmuj się! Nie każdy bowiem musi stać się fanem łyżew lub rzutek. W święta najważniejszy jest i tak bowiem wspólnie spędzony czas.

Udostępnij artykuł

;